Sylwester

Przez przypadek zwróciłem uwagę na odsłony na polskiej Wikpedii z pierwszych godzin 2015 roku. Parę rzeczy mnie zaciekawilo, więc mimo, że od sylwestrowej nocy minęło już sporo czasu, dzisiaj krótki wpis o tym co się działo 31 grudnia i 1 stycznia (na polskiej Wikipedii).

Przy czym Polacy bawili się w sylwestrową noc? Zdaje się, że bardzo dużą popularnością cieszyły się imprezy transmitowane przez telewizję. Gwiazdy, które występowały na koncertach zajmowały czołowe pozycje w rankingu najpopularniejszych stron na Wikipedii:

Najpopularniejsze strony na Wikipedii podczas sylwestrowej nocy

Okzuje się, że największą sylwestrową gwiazdą była Beata Kozidrak. Na Wikipedii wyszukiwano ją prawie 40 tys. razy w trakcie nocy Sylwestrowej, przy czym zdecydowanie najwięcej odsłon miało miejsce w godz. 00:00 – 01:00. Na drugim miejscu, choć z wynikiem o prawię połowę gorszym był zespół Modern Talking (22 tys. odsłon). Dalsze miejsca zajmowali Artur Gadowski (IRA) i Thomas Anders (członek zespołu Modern Talking – 19 tys. odsłon).  Pierwszą piątkę zamyka Grzegorz Markowski. Krzyszrof Krawczyk był na miejscu 12. a Maryla Rodowicz na 16. pozycji.

Godzina po godzinie

Liczba odsłon zmieniała się z godziny na godzinę. Na przykład Beata Kozidrak zanotowała najwięcej odsłon o godz. 21 i 00, podczas gdy np. Agnieszka Chylińskia utrzymywała bardziej równomierne zainteresowanie wokół swojej osoby, choć z widocznym maksimum o godz. 23. Podejrzewam, że jest to związane z godziną występu na imprezach masowych, ale nie mam siły prześledzić harmonogramów wszystkich “Sylwestrów”, by to posprawdzać 🙂

Popularność gwiazd podczas sylwestrowej nocy

Urządzenia mobilne

Warto jeszcze dodać, że w sylwestrową noc ruch na stronie lekkiej (przeznaczonej dla urządzeń moblinych) był widcznie większy niż w pozostałe noce. To zrozumiałe, bo podczas zabawy dostęp do komputera może być utrudniony, a telefon każdy ma pod ręką niezależnie od sytuacji.

Ruch w Sylwestra z urządzeń mobilnych

1 stycznia

Tu nie ma niespodzianki, nowy rok zaczyna się zawsze tak samo: bólem głowy.

Odsłony art. 'Kac' 1 stycznia