O czym ludzie myślą w nocy?

Myślą o Beskidach, ciekawi ich dysonans poznawczy, a do tego zgłębiają życiorys Wiliama Szekspira. Sytuacja nie jest jednak do końca oczywista 🙂

Nocny ruch

W nocy ruch na polskiej Wikipedii jest niewielki, ale zawsze występuje. Dzisiaj sprawdzę jakie artykuły są najcześciej czytane w godzinach nocnych i czy różni się to od najpopularniejszych artykułów czytanych w ciągu dnia.

Bazowałem na polskiej Wikipedii a zakres danych ograniczyłem tylko do października. Z każdego dnia i każdej godziny wybrałem tylko 100 artykułów o największej liczbie odsłon i ten zbiór analizowałem. Wszystkie godziny są wg UTC.

Zawsze popularne

Było sporo artykułów, które w nocy należały do popularnych, choć także w ciągu dnia miały sporo odwiedzających. Jednym z takich haseł była Warszawa. W zasadzie przez cały czas ta strona należała do 100 najpopularniejszych i zajmowała 20-30 miejsce w rankugu:

Popularność artykułu 'Warszawa' - wysoka przez całą dobę

Poza Warszawą były to m.in. takie artykuły jak:

  • Wirus Ebola
  • Stany Zjednoczone
  • Europa
  • Niemcy

Krótkotrwałe zainteresowanie

Poza takimi ciągle popularnymi artykułami były strony, które przez krótki okres miały w nocy wysoką liczbę odwiedzin:

Typowo nocne artykuły

Najciekawsze jednak według mnie są sytuacje, w których artykuł cieszył się popularnością w nocy, ale w ciągu dnia nie tak często należał do 100 najczęściej czytanych (albo przynajmniej zajmował wyraźnie niższe miejsce w rankingu).

Jednym z takich przypadków był artykuł Beskidenverein (Towarzystwo Beskidzkie). Zdecydowanie najwięcej odsłon przypadało na noc. W dzień też widać jakiś ruch, ale dużo rzadszy (mniej kropek) — zapewne odsłony tego artykułu nie trafiały do 100 najpopularniejszych w danej godzinie. Trudno mi powiedzieć skąd taka nocna aktywność użytkowników. Może w październku ktoś w godzinach nocnych pracował nad tym artykułem.. Ale przez cały miesiąc?

Nocna popularność artykułu 'Beskidenverein'

 

Kolejny taki “nocny” artykuł to Dysonans poznawczy. Ten wzorzec nie jest aż tak wyraźny jak poprzednio, ale mimo wszystko widać, że w nocy ta strona wypadała wyżej w rankingu najpopularniejszych stron. W godzinach dziennych dużo mniej obserwacji, a więc nie była to jednak ze 100 najpopularniejszych stron w ciągu dnia.

Nocna popularność artykułu 'Dysonans poznawczy'

 

Kolejną ciekawostką jest artykuł na temat filmu “V jak Vendetta” (V jak Vendetta (film)). Znowu podobny wzorzec zachowań, jak w przypadku Beskidenverein i dysonansu poznawczego. Zdecydowana przewaga nocnych odsłon. Zagadką pozostanie dlaczego akurat ten film no i skąd ta jego nocna popularność. W okolicach weekendu było odsłon trochę więcej, ale nawet w środku tygodnia trafiał do 100 najpopularniejszych artykułów.

Nocna popularność artylułu 'V jak Vendetta (film)'

 

No i jeszcze na koniec zaskoczenie. Zupełnie nie przypuszczałbym, że artykuł o Williamie Szekspirze będzie zajmował wyższe miejsce w rankingu w nocy:

Nocna popularność artykułu o Williamie Szekspirze

Przy okazji Wiliama Szekspira przyszło mi do głowy możliwe wytłumaczenie tego fenomenu. Może część tej nocnej aktywność to tak naprawdę zwykłe dzienne wejścia tylko z innej strefy czasowej (np. Polonia mieszkająca w Stanach Zjednoczonych)?