Jabłka

Apples
Creative Commons photo shared by net_efect

Ostatnio pojawiła się informacja, że wraz z początkiem sierpnia Rosja wprowadza embargo na polskie owoce i warzywa. Symbolem tego zdarzenia jest jabłko, produkt nr 1 wśród owoców eksportowanych na rosyjski rynek. Tego typu ograniczenia w handlu pojawiają się nie po raz pierwszy, ale tym razem spotkały się z wyjątkową reakcją.

Przy okazji mogliśmy się dowiedzieć, że właśnie w Polsce jabłka to 70% wszystkich wyhodowanych owoców i że w zeszłym roku eksport jabłek wyniósł 1,2 mln ton, z czego ponad połowa trafiła do Rosji.

Najwięksi odbiorcy jabłek w roku 2013

eksport_jablek

Embargo oznacza, że może być problem ze zbytem ok. 600 tys. ton. Gdybyśmy chcieli tę nadwyżkę wykorzystać lokalnie, to każdy Polak musiałby dodatkowo zjeść 16 kg jabłek rocznie, albo inaczej 1.3 kg miesięcznie. W sieci od razu pojawiały się pomysły na zagospodarowanie tej nadwyżki. Jedni zachęcali do jedzenia jabłek każdego dnia, inni wskazywali na nowe możliwości, jak produkcja cydru.

Moją propozycją jest jest ten przepis na szrlotkę z kuchnia.o2.pl, który wymaga właśnie 1.3 kg jabłek. Jest bardzo prosty i wielokrotnie z niego korzystałem (choć z pewnymi modyfikacjami: zamiast masła dodawałem margarynę).