Afera podsłuchowa 2

Ostatnio sprawdzałem jak rosło zainteresowanie osobami, które często pojawiały się w mediach w związku z aferą podsłuchową. Może być jeszcze ciekawiej gdy sprawdzimy, jak to zainteresowanie wyglądało w innych krajach.

Przede wszystkim zainteresowanie wspomnianymi osobami poza Polską było w zasadzie tylko na Wikipedi angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Pozostałe języki miały dość niewielką liczbę odsłon. Powiedziałbym, że te problemy nie odbiły się szerokim echem na świecie szczególnie mając na uwadzę, że w szczytowym momencie liczba odsłon polskich stron przekroczyła 10000, podczas gdy dla pozostałych języków było to tylko 2000 odsłon (wersja angielska i niemiecka), czy zaledwie 600 (wersja rosyjska).

Z wykresu widać też, że sam wybuch afery powodował w Polsce największe zainteresowanie, podczas gdy za granicą dopiero konsekwencje tych wydarzeń powodowały wzrost zainteresowania (np. wotum zaufania dla rządu, czy wypowiedzi ministra Sikorskiego).

Ciekawie wygląda porównanie angielskiej i niemieckiej wersji. Przede wszystkim można zauważyć, że Radosław Sikorski zdaje się być popularniejszą postacią w krajach angielskojęzycznych, co jest zrozumiałe ze względu na młodość spędzoną w Wielkiej Brytanii i małżeństwo z Amerykanką. Na angielskiej Wikipedii artykuł o Radosławie Sikorskim miał najwięcej odsłon po ujawnieniu jego wypowiedzi na temat sojuszu polsko-amerykańskiego. Z całej afery ten właśnie epizod wydaje się mieć największe znaczenie w angielskojęzycznym świecie.

Zainteresowanie premierem Tuskiem bylo umiarkowane przez całą aferę, choć dla polskiej Wikipedii widać wzrosty połączone z wydarzeniemi, w których brał udział premier. Były to przede wszystkim konferencja prasowa 19 czerwca, czy wystąpienie w Sejmie i wotum zaufania dla rządu. Dla pozostałych wersji językowych właśnie uzyskanie wotum zaufania zdaje się mieć największe odzwierciedlenie w odsłonach niemieckiej Wikipedii.