Opóźnienia pociagów

Musiałem trochę poprawić swojego crawlera, żeby zbierać dokładniejsze dane dotyczące opóźnień. Problem polegał na tym, że gdy pociąg dojedzie do stacji docelowej to za parę minut informacja o nim jest kasowana. Zamiast więc wsadowo pobierać wszystkie strony co parę godzin program działa teraz w trybie ciągłym i we właściwym momencie uaktualnia dane o pociągu.

Zebrałem historię z jednego tygodnia (od 25 lutego do 4 marca). Nie było wtedy chyba żadnych afer kolejowych. Pogoda była zdecydowanie sprzyjająca. Powinienem też mieć gdzieś mniej dokładne wyniki ze stycznowego ataku zimy. Może znajdę chwilę, by do nich wrócić przy innej okazji.

Ile pociągów się spóźnia?

Z zebranych danych wynika, że 72% przyjazdów jest na czas. Z 28% opoźnionych przyjazdów tylko 5% ma opóźnienie większe niż 5 minut. W rozbiciu na przewoźnika wygląda to następująco:

Średnie opóźnienie wynosi nieco ponad 4 minuty, największe, 226 minut, miał pociąg Intercity Żuławy z Olsztyna do Szczecina. Zdaje się, że był to jakiś losowy przypadek, bo w pozostałych dniach nie było takich dużych opóźnień tego pociągu

Intuicja podpowiada, że nie wszędzie pociągi spóźniają sie tak samo często. Pewnie niektóre trasy są w złym stanie. Inne, remontowane też wydaje mi się, że mogą powodować opóźnienia ze względu na mijanie się pociągów po jednym torze. Jak to wygląda z szerszej perspektywy?

pkp_mapa_stacje
[kliknij, aby uruchomić w nowym oknie]

Powoli kończę pierwszą serię poświęconą kolei. Być może jeszcze znajdę czas i pomysł na jeden wpis, ale już zaczynam myśleć o nowym temacie. Do kolei pewnie wrócę za parę miesięcy, żeby porównać, czy coś się zmieniło. Poza tym będę się starał obserwować opóźnienia w razie kataklizmów pogodowych — wtedy powyższa mapka będzie na pewno wyglądać zupełnie inaczej.