Stacje kolejowe

Wszystkich stacji kolejowych jest 2500, więc trochę czasu zajęło przygotowanie danych do kolejnej wizualizacji, czyli mapy linii kolejowych. Najwięcej problemów było ze ściągnięciem i uporządkowaniem współrzędnych stacji. Dwa źródła okazały się pomocne.

  • Natrafiłem kiedyś na pakiet R o nazwie SmarterPoland. Funkcja getGoogleMapsAddress pobiera z Google’a współrzędne podanej lokalizacji. Jest niestety dość niski limit na liczbę requestów (chyba 1000 z tego co pamiętam — robiłem to parę miesięcy temu), niemniej jednak często stanowi to dobrą podstawę do dalszej pracy.
  • Hitem okazała się Wikipedia. Jest całkiem dużo artykułów poświęconych stacjom kolejowym, a na każdej stronie są zazwyczaj współrzędne geograficzne. Dla stacji X pobierałem więc strony: X, X_(stacja_kolejowa), oraz X_(przystanek_kolejowy). Dało to bardzo dobre rezultaty. Okazało się, że szczególnie te mniejsze stacje były dokładnie opisane. BTW: czy stacja w Cierpigórzu naprawdę tak wygląda?

Po ściągnięcie danych musiałem jeszcze wprowadzić całą masę poprawek i na pewno nadal jest troche nieścisłości.

Do rysowania mapy wykorzystałem d3js z dodatkiem topojson. Tutaj jest fajny tutorial.

pkp_mapa_stacje

Na zachodzie sieć kolejowa jest rozwinięta o wiele gęściej niż na wschodzie. Na wschodzie dominuje Warszawa. Poza liniami dobiegającymi do stolicy jest mało tras.