PKP

Na stronie http://infopasazer.intercity.pl można śledzić pociągi i sprawdzać jakie mają opóźnienia. Informacje tam dostępne są aktualizowane na bieżąco i z mojego doświadczenia wynika, że nierzadko są bardziej aktualne niż zapowiedzi na stacjach. Nie jest to jednak system w pełni automatyczny (pociągi nie są śledzone przez GPS). Zdaje się, że to dyżurni ruchu muszą wprowadzać opóźnienia do systemu. Czasami zdarza się więc, że pociąg jest oznaczony jako punktualny podczas gdy w rzeczywistości ma już kilkudziesięciominutowe opóźnienie (w takich sytytuacjach po pewnym czasie dane w systemi się uaktualnią wstecz).

Sama witryna jest dość prosta, co dla mnie było dużym ułatwieniem. Crawlowanie strony utrudnił jednak pewien bug. Mianowicie data wyświetlana na rozkładzie pociągu jest zawsze datą bieżącą, a nie datą kiedy pociąg faktycznie pojedzie. Dziwna sprawa.

Liderem pod względem połączeń są Przewozy Regionalne, pozycja nr 2 należy do Kolei Mazowieckich. Zaskoczyło mnie, że Koleje Mazowieckie ma tak dużo połączeń w porównaniu z innymi regionalnymi przewoźnikami. Ciekawe, czy to przez bogactwo stołecznego regionu (i dofinansowania na jakie może sobie pozwolić samorząd). A może po prostu aglomeracja jest bardziej rozrośnięta, więc łatwiej uruchamiać więcej pociągów, które nie będą jeździć puste…

Na ile stacji dojeżdza dany przewoźnik… W zasadzie mało przydatna miara. Ciekawiej będzie zobaczyć to na mapie. To temat na kolejny wpis.

Kilka ciekawostek związanych z czasem jazdy:

  • Najdłużej jadący pociąg to oczywiście Intercity Przemyślanin relacji Szczecin Główny – Przemyśl. W styczniu podróż nim zajmowała ponad 17h i zatrzymywał się na 45 stacjach.
  • Najkótsze połączenie należy do Przewozów Regionalnych i było relacji Kostrzyn nad Odrą – Kustrien-Kietz. Jazda zajmuje 6 min. i było to w zasadzie tylko przejechanie przez Odrę.
  • Intercity dominuje w połączeniach długich, ale zdarzają się też pociągi jadące mniej niż godzinę (np. np. Katowice – Bielsko Biała Główna).
  • Najdłuższe połączenie w Przewozach Regionalnych to Piechowice – Olsztyn Główny. Jedzie ponad 10h.

Na koniec jeszcze jedna ogólna ciekawostka. Na których stacjach zatrzymuje się najwięcej pociągów?